Często dla wielu młodych osób stresującym, który towarzyszy ślubowi jest spowiedź przedmałżeńska. Jak się do niej dobrze przygotować i kiedy ją odbyć? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Zanim powiesz „tak” – kiedy i jak do spowiedzi?

Pierwsza spowiedź przedślubna ma miejsce zazwyczaj na ok. 3 miesiące przed datą ślubu – kilka dni po spisaniu protokołu ślubnego. Często jest to jednocześnie tzw. spowiedź generalna, czyli z całego życia. Na taką spowiedź dobrze jest się wcześniej umówić, choć nie zawsze jest to konieczne. Przystępowanie do spowiedzi generalnej podczas rekolekcji, kiedy są ogromne kolejki, może nie być najszczęśliwszym pomysłem – lepiej byłoby to zaplanować na bardziej spokojny czas, choć jednak zawsze lepiej teraz niż nigdy. Druga spowiedź ma miejsce tuż przed ślubem – dzień lub kilka dni przed – tak, aby z czystym sercem móc przystąpić do sakramentu. Czy oznacza to, że pomiędzy tymi spowiedziami para młoda nie może korzystać z sakramentu pokuty i pojednania? Oczywiście, że może.

Rady: spowiedź przedślubna – jak się przygotować?

Jeżeli pierwsza spowiedź przedślubna ma być jednocześnie spowiedzią generalną, z całego życia, warto na przygotowanie poświęcić kilka dni. Można podzielić swoje życie na pewne etapy i przyglądać mu się. Bardzo pomocne w przypadku każdej spowiedzi będą rachunki sumienia dostępne w Internecie oraz w książeczkach do nabożeństwa. W wielu księgarniach można też kupić specjalne rachunki sumienia do spowiedzi przed ślubem. Oprócz tego ważny jest również żal za grzechy oraz mocne postanowienie poprawy. Aby zacząć żałować za to, co złe warto pomyśleć o wielkiej miłości Boga lub po prostu skupić się na tym, co masz od Niego.

Spowiedź przedślubna: dobre sposoby na stres

Sakrament spowiedzi dla wielu osób jest bardzo trudnym przeżyciem i wiąże się ze stresem albo lękiem. Jak się przed nim ochronić? Okazuje się, że są na to sposoby. Obecnie w Internecie można znaleźć wiele ciekawych kazań na temat spowiedzi oraz poradników różnych księży. Warto poszukać też dobrych kazań na temat tego sakramentu oraz tych, które mówią o miłości Boga do człowieka. W wielu przypadkach pomocne może być też czytanie Psalmów czy adoracja. Pomocne może być również wzywanie świętych patronów i szczera modlitwa o dobrą, uczciwą spowiedź pomimo lęków.