Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych są zmorą każdych przyszłych nowożeńców. Obawa przed zrobieniem gafy potrafi spędzać sen z powiek, ale czasami staje się anegdotą wspominaną przez jeszcze długie lata.
Z punktu widzenia języka polskiego na zaproszeniach ślubnych, jeżeli tak wynika z jego treści, nazwisko powinno zostać odmienione przez przypadki. Takie są uroki polszczyzny i największym błędem jest ich nieodmienianie. Często Państwo Młodzi o tym zapominają, ale w momencie, w którym jeden z gości, najczęściej są to Panie, ale nie tylko, ma podwójne nazwisko, należy je odmienić poprawnie według zasad. Przykładowo z obco brzmiącymi nazwiskami, kiedy na naszej liście gości jest pani Skłodowska Curie to w myśl zasady odmian nazwisk zapraszamy Panią Skłodowską Curie. Podobnie jest z Panią Nowak Kowalską, czy z Panią Brzeską Kilińską. O ile w przypadku Pani Nowak Kowalskiej odmieniamy tylko jedno nazwisko, w ramach zasady o odmianie nazwisk ze spółgłoską na końcu, tak u Pani Przybyszewskiej Kilińskiej odmieniamy, jak każde nazwisko zakończone na -ska.
Wbrew pozorom zasady odmian nazwisk przez przypadki – https://rozsadnewesele.pl/nazwiska-zaproszeniach-slubnych-odmieniac/ – nie są trudne i bardzo wiele osób robi to intuicyjnie. Nie należy się bardzo przejmować tym faktem – ślub i tak się odbędzie. A jeżeli mamy wątpliwość, co do odmiany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu dane osoby zapytać.