Mnóstwo osób doskonale wie, jak wygląda przysięga małżeńska w kościele. Pary, które jednak zdecydowały się na ślub tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego bardzo często zastanawiają się, czy w podobny sposób będzie wyglądać przysięga przed urzędnikiem, jak to ma miejsce w kościele. Jak się okazuje w praktyce, ślub cywilny znacznie różni się od tego kościelnego, jednak nie oznacza to, iż jest on mniej ważny.

Ślub kościelny 

Obecnie jest tak, że pary, które decydują się na ślub kościelny nie muszą wcześniej brać ślubu cywilnego (jak to było jeszcze kilkanaście lat temu). Teraz bowiem wszystkie formalności w Urzędzie załatwia się wcześniej, a w kościele po oficjalnej ceremonii para otrzymuje od księdza potrzebne dokumenty, które przy świadkach podpisuje własnoręcznie. Dzięki temu oszczędza się sporo czasu. Gotowy akt ślubu można odebrać z Urzędu Stanu Cywilnego już po kilku dniach od zawarcia małżeństwa. 

Ślub w USC

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego przebiega zgoła inaczej. Na miejscu także pojawiają się goście, świadkowie oraz para młoda. Mimo iż czasowo trwa on znacznie krócej, niż ślub kościelny to jednak dla wielu osób jest on tak samo ważny jak ślub w Kościele przed Bogiem. Jak wygląda przysięga małżeńska podczas ślubu cywilnego? Jest ona bardziej oficjalna i delikatnie mówiąc „praktyczna”. Para młoda bowiem przysięga sobie wzajemnie, iż są świadomi praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny i przyrzekają uczynić wszystko, by ich małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. Pan Młody, jak i Panna Młoda wymawiają te same słowa przysięgi i na ich zakończenie zakładają sobie obrączki na serdeczny palec. Mimo iż uroczystość odbywa się w urzędzie, dla wielu par jest to bardzo ważna i wzruszająca chwila, która na zawsze zapada w pamięć. Do przysięgi nie można raczej się przygotować, gdyż tak naprawdę nawet, gdy para nauczy się jej wcześniej na pamięć, to i tak zawsze podczas jej wymawiania emocje biorą górę. Dobrze jest więc na spokojnie powtarzać słowa urzędnika, patrząc w oczy bliskiej osobie. To sprawia, że te słowa nabierają naprawdę dużego znaczenia.

Jeśli chcesz zasięgnąć pomysłu, jak stworzyć własną, unikalną przysięgę małżeńską – odwiedź ten wpis blogowy od z-milosci.pl.